Koncert židovských písní

Srdečně zveme na koncert židovských písní
HEVENU ŠALOM ALEJCHEM aneb PŘINÁŠÍME VÁM POKOJ

„HEVENU ŠALOM ALEJCHEM aneb PŘINÁŠÍME VÁM POKOJ“… slova úvodní písně výstižně souzní s naším přáním pozastavit se v dnešní uspěchané době a přiblížit našim posluchačům kulturu starobylého národa. Proto jsme si je vypůjčili i k pojmenování našeho koncertu. Je koncipován do několika bloků vybraných židovských písní. U většiny z nich se nedochovala jména jejich tvůrců a jsou proto považovány za tradicionály. Inspirací k nim byly mnohdy starozákonní žalmy nebo židovské svátky /např. chanuka, pesach, šabat, purim/. Jednotlivé bloky jsou propojeny průvodním slovem, které vedle citací překladů zpívaných písní poutavým způsobem seznamuje posluchače s jejich historií a významem jednotlivých židovských svátků.

Elie Wiesel:
„Zpěv je to, co drží Žida při životě, je to i symbol, není to pouhý zpěv, je to židovská duše, židovská paměť. Zpěv je i míza, která tuto paměť oživuje.“

SYNAGOGA KOSOVA HORA, neděle 29. září 2013 v 16 hodin
VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

Účinkují:

Marie Kozáková – zpěv, housle, průvodní slovo
Karel Melíšek – akordeon

Jan Horváth – bicí nástroje

Marie Kozáková – Hřebíčková absolvovala zpěv na Konzervatoři a AMU v Praze. Pěveckou dráhu nastoupila jako sólistka opery Slezského divadla v Opavě. Působila ve vokální skupině Linha Singers, zkušenosti s interpretací barokní hudby získala v souboru Musica antiqua Praha. S hudbou 20. století se blíže seznámila v souborech Agon a L´artisanat furieux z italské Perugie. Spolupracovala se skladateli Zdeňkem Lukášem a Markem Kopelentem, s flétnisty Jiřím Stivínem a Magdalénou Tůmovou – Bílkovou. Působila na Konzervatoři Jana Deyla. Zde založila dívčí pěvecké trio, které v roce 2007 zvítězilo v mezinárodní soutěži VSA Young Soloist Award ve Washingtonu. Zpívala v rozhlase a televizi, na četných domácích i zahraničních koncertech, spolupodílela se na natáčení CD souborů Musica Fresca, Kvinterna, Mon Amour Marka Kopelenta a Reflexe violoncellisty Jiřího Bárty. Poslední jmenovaný disk byl vyhodnocen v roce 1998 časopisem Harmonie jako nejlepší česká nahrávka. Pořádá tématické koncerty, např. „Proměny hlasu ve spirále času“, „Starozákonní žalmy v hudbě“ nebo „Ten vánoční čas dočkali jsme zas“. Pedagogicky působí v ZUŠ Praha 8, Taussigova.

Karel Melíšek působil od roku 1969 až do června 2012 jako pedagog na Konzervatoři Jana Deyla – (škola poskytující hudební vzdělání především zrakově postiženým studentům). Během této dlouhé doby vychoval několik generací absolventů, kteří působí převážně jako učitelé hudby po celé ČR, ale i na Slovensku. Ve své mimoškolní činnosti, jako člen dechového souboru Veselka, který tvoří přední pražští hudebníci, většinou členové operního orchestru Národního divadla, absolvoval stovky koncertních vystoupení nejen po celé naší republice, ale i v zahraničí (především v německy mluvících zemích – Německu, Rakousku, Holandsku a také dvakrát turné po USA). S tímto souborem účinkoval i v mnoha hudebně-zábavných pořadech, vysílaných ČT. Zatímco na Konzervatoři Jana Deyla vyučoval hru na akordeon, v souboru Veselka hraje dosud na baskřídlovku.

Jan Horváth vystudoval bicí nástroje na Konzervatoři v Teplicích a na AMU v Praze. Umění v jeho životě hraje obrovskou roli a především ho bere jako svobodnou činnost, která jde napříč systémy a nepodléhá jednoznačnosti a na všední věci dovoluje člověku nahlížet zcela nevšedně. Hrál v souborech a orchestrech různých žánrů. ( Česká filharmonie aj.). Nastudoval a premiéroval mnoho děl současných českých i zahraničních autorů s orchestrem BERG. Spolupracuje s Okamžitým filmovým orchestrem Varhana Orchestroviče Bauera. Na soupravu bicích nástrojů hraje v různých ansámblech od jazzových a etnických žánrů, tak i rockovou a elektronickou hudbu. Rád spolupracuje s divadly a kabarety v Praze, jako hudebník účinkoval v divadle komedie, DISK i v Národním divadle, také v kabaretu Ester Kočičkové. Pedagogicky působí v ZUŠ Praha 8, Taussigova a v ZUŠ Brandýs nad Labem, kde se snaží rozvíjet i své kompoziční schopnosti a skládá hudbu pro své studenty.

 

Organizátor: Marie Kozáková